2006
08.12

Останнім часом на вулицях Луцька побільшало велосипедистів, які їздять на одному колесі, стрибають через клумби, витворяють на велосипеді чудернацькі трюки…. Їх називають екстремалами.
Я вирішив провести дослідження як зародився Луцький екстремальний велорух, як називається така їзда на ровері, скільки коштують велосипеди…

З ЧОГО ВСЕ ПОЧАЛОСЯ?
Історія Луцького екстремального велоруху бере свій початок з 1996 року. Саме тоді на Волині з’явився перший більш-менш професійний велосипед. Його власником був Християн Шимонович – майбутній гуру місцевої вело екстремальної нечисті. Коштував цей диво-ровер 1500 дойчмарок.
Християн почав згуртовувати навколо себе однодумців, незабаром створивши екстрім-клуб “Спартак-Екстрім”.. Клуб займався не лише велоспортом, а й дельтапланеризмом та водним туризмом. Членом клубу міг стати будь-хто старший 6 років з бажанням займатися екстрімом.

ЩО ЦЕ ЗА ВοД СПОРТУ – СТРοБКο ТА ВοКРУТАСο НА ВЕЛОСοПЕДАХ?
Не буду розповідати вам про усі види екстремального велоспорту, а лишень згадаю про ті, які набули поширення саме у нас.
Отож, наші екстремали займаються дірт-джампінгом (dirt-jumping), тріалом (trial), стрітом streetі) та крос-каунтрі (cross-country).
Дірт-джампінг – це стрибки на трамплінах, побудованих з глини, землі (саме від назви будматеріалів для трамплінів пішла назва dirt – земля, бруд) з виконанням трюків під час польоту. Цей стиль є одним із найпопулярніших у Луцьку. Основні місця, де вам може пощастити зустріти “бруд стрибунів” це: “Панський ліс” у с. Прилуцьке (тут для послуг екстремалів знаходиться 5 трамплінів пристойної якості, проте через віддаленість від міста (приблизно 3 км полями та ланами) ця місцина поступово втрачає популярність); берег річки Стир в районі Київського майдану (тут місцеві екстремали збудували нашвидкоруч декілька трамплінів); парк біля річки Сапалаївка в районі вул. Карпенка-Карого (найновіше і, можливо, найперспективніше місце тренувань діртерів; 2 місяці тому тут було споруджено два трампліни і планується спорудження ще декількох). Також варто згадати про котлован поблизу ЗОШ №13, де було три трампліни більш-менш нормальної якості і міні крос-канутрійна траса. Проте зараз на цьому місці ведеться будівництво житлового будинку.
Тріал – відрізняється від інших стилів відсутністю їзди, як такої. Тріалісти на велосипедах (здебільшого на задньому колесі) долають трасу з перешкод, як штучних (лавки, парапети, сходи, клумби тощо), так і природних (каміння, урвища, повалені дерева тощо). Луцьких тріалістів можна порахувати ча пальцях однієї руки. Таку малу їх кількість можна пояснити тим, що декілька років тому, коли зароджувався Луцький тріал, дістати тріальний ровер було надзвичайно важко, а також тим, що тріал важче піддається освоєнню, ніж, скажімо, дірт-джампінг.
Тріалісти здебільшого катаються на 33-му – 40-му кварталах, рідше на Київському майдані і в центрі міста.
Стріт – це альтернативний спосіб пересування містом. Навіщо об’їжджати клумбу з квітами, якщо її можна перестрибнути. І для чого їздити на двох колесах, якщо і на одному можна… Цей стиль – наймолодший, стрітити почали лише півтора року тому. Стрітери не обмежують себе, як тріалісти або дір-тери, – майданчиком для стріту є весь Луцьк без винятку!
Крос-каунтрі – один з найменш травматичних стилів. Його суть полягає у швидкісній їзді по пересічній місцевості. Цією місцевістю може бути ліс, поле, кар’єр, розбита асфальтівка. Найпопулярнішим місцем для крос-каунтрійців є “Панський ліс” там є дві траси: довга(простіша, ніж коротка, довж. 3000м.) та коротка(сладніша, довж. 700м.). Цей стиль є найпростішим та, мабуть, найпопулярнішим у Луцьку. Адже для нього підійде звичайний гірський велосипед, який можна придбати на ринку за помірну ціну.

ВЕЛОСοПЕДο: СПЕЦοФІКА, ЦІНο, ДЕ ПРОДАЮТЬСЯ…
Для занять екстремальними видами велоспорту здебільшого використовують ВМХ-велосипеди або ж перероблені гірські велосипеди, оскільки спеціалізовані не завжди по кишені (велосипед для тріалу, наприклад, коштує біля 2500 грн, а переоснащений гірський вартуватиме біля 1500 грн. Різниця відчутна!). Нормальні велоси можна придбати на „Велозоні”, та у приватній веломайстерні на вул. Франка. ВМХ коштуватиме вам від 1000грн., крос-каунтрійний велик від 700грн., стрітовий, діртовий від 1500грн..

“ЕКСТРЕМАЛο”???
Разом із екстремалами на вулицях більшає і псевдо-екстремалів. Бажаючи наслідувати моду, багаті батьки купують своїм чадам екстремальні велосипеди для банального пересування по місту. Мажоро-псевдо-екстремали здебільшого „тусуються” в центрі міста просто “намотуючи” кола.

Юрій КЕДА ака skinik газета „Ініціатива”, №8-9


5 коментарів

Add Your Comment
 1. жжош сцуко )

 2. Пожаліли б Шибу – в лікарні бідний!

 3. псевдо-екстремалів біть ап стєну;)

 4. зараз не так вже й мало тріал байків можна зустріти на вулицях
  І щоб порахувати їх на пальцях треба бути мутантом з десятьма руками принаймі
  ЗІ:
  я сам маю вел для тріалу і часто пригаю

 5. Народ хоч я начинающий(на горніку) але все ж вважаю що любий екстрім на вєліку у Луцьку дуже почотно делать який би він не був.

*