2007
10.08

Інтерв`ю із Пластом

- Як тебе представити?

Юля Куманська – голова окружної старшини Волинської округи Пласту – Національної скаутської організації України.
- Що таке Пласт?

Офіційна назва – Пласт – Національна скаутська організація України. Якщо брати історію, Пласт народився із скаутингу і є однією із найбільших скаутських організацій України. Насправді вже не єдиною, хоча певний час Пласт був ледь чи не єдиною скаутською організацією, проте з`явилися іншії. Зараз для представництва у ВОСМ (Всесвітня Організація Скаутської Молоді) Пласт разом з іншими скаутами, утворив ще спільну організацію.
Внутрішня назва Пласту – Велика Гра, де в грі вчаться жити. Ігри є веселі та серйозні, люди навчаються жити як в лісі так і в житті. Велика Гра – назва історична, придумана першими пластунами. В нас є дуже чітка структура є конкретні ланки, які відповідають за конретну роботу. Ми, чітко дотримуючись законів держави, маєму цілу систему управління, самоврядування. В нас демократія, але сувора демократія. Наприклад, новаки, діти 6 років, знають, що є рій, виховник, є членська вкладка, яку вони мають вчасно здати, це ніби жарти гра, але, водночас, серйозно. Дитина росте, вона мусить бути вірна Богові та Україні, мусить бути доброю і допомагати іншим, мусить слухатися батьків та пластового проводу, це вбирається на рівні підсвідомості. Дитина вчить правила, граючись, з часом, вона розуміє, що пластовий закон – це добре, що 10 заповідей – це добре. Пласт – це життя, він виховую повноцінну людину, громадського діяча, науковця, юриста тощо. Це будуть чесні люди, які навчилися жити в християнській моралі, в патріотичному дусі. Я себе, наприклад, не бачу без Пласту, я із десяти років в Пласті, відтоді як лише почали з`являтися напівлегальні організації. Навіть тоді коли я перестану бути пластункою, Пласт лишиться визначним явищем в моєму житті.
- Ти сказала, що Пласт є національною скаутською організацією України. А чому не українською національною скаутською організацією?

Справа в тому, що це різниця юридичних термінів. Пласт довгий час був українською скаутською організацією, десь до 1997 р.Б.. Коли організація набуває статусу національної, так само як університет, то слово, яке в принципі нічого не змінює, але для паперів – це важливо.
- Ти сказала, що Пласт об`єднався із іншими скаутськими організаціями. З якими саме?

Швидше, створив додаткову організацію для конкретної мети, потрібної всім скаутам України – вступу у ВОСМ. Боюся помилится в назві. Це є Спілка піонерських організацій України, дніпропетровські Скіфи, які в принципі вже давно асимілювалися в Пласт, але ще ніби лишилися окремою одиницею. Насправді Пласт лишився Пластом, Спілка піонерських організацій України лишилася Спілкою піонерських організацій України і т.д.. Але справа в тому, що до ВОСМ(Всесвітньої Організації Скаутської Молоді) може входити лише одна організація від держави. Але, зрештою, потрібно об`єднуватися. Україна ж єдина!
- Розкажи про виникнення Пласту.

Я почну із виникнення скаутингу. Ну, пластуни добре знають історію з Бейденом Пауелом, скаутінгом, англо-бурзькими війнами, малолітніми партизанами тощо, але в кількох словах все виглядало так. На початку 20 століття. в Англії виник скаутинг. За 8 років новий рух охопив більше 20-ти країн світу. Кількість скаутів швидко росла. Однією із країн куди поширився скаутинг була Австро-Угорська імперія, в склад якої входила Західна Україна. Перші скуати (пластуни) з`явилися на Львівщині, де викладачі гімназії та інші представники української інтелігенції (І. Чмола, О. Тисовський, П. Франко) почали прививати учням скаутські засади. Це були важкі часи, не було ні державності, ні можливостей. Україна на той час не мала спорту, була спортивно-військова організація Сокіл, але там була специфічна підготовка і Пласт із його ранковими руханками, із напіввійськовою дисципліною, іграми, навчаннями самовиживанню в лісі став альтернативо. Хлопці бавилися у Велику Гру, проводили різні диверсаційні акції (мусимо пам’ятати, що це були за часи, Європа гула напередодні Першої Світової Війни) на підтримку української державності, ходили в мандрівки, бували на таборах. Тобто жили пластовим життям. 12 квітня 1912р.Б. відбулося перше заприсяження. Ця дата вважається днем заснування Пласту в Україні.

- Чим ви займаєтеся?

- Основне занятття – це виховна діяльність. Вона ведеться протягом цілого року. Це сходини, участь у різноманітних фестивалях, спартакіадах, інтелектуальних змагах, відвідування одне одного (навіть цілими куренями і станицями) J. Під час року відбуваються різні вишколи. Незабаром ми плануємо провести вишкіл, метою якого буде залучення старших людей в Пласт. Це буде ознайомчий вишкіл, де ми будемо розповідати про все Пласт. По всій Україні проводяться вишколи – виховників, вишколи піару, провідників, є адміністративні вишколи тощо. Літо – це основна пора. Вершина, підсумок виховної роботи – це табори. За літо Пласт в Україні проводить біля 100 таборів по всій Україні. Весною ми проводимо свято Весни до дня святого Юрія. Юрій – покровитель лицарства і Пласту. Тому ми намагаємося провести заприсяження, надання відзнак саме на свято Юрія. На таборі люди що роблять? Не маючи ніяких досягнень цивілізації (гвіздків, цвяхів тощо), роблять собі польову кухню, щоглу, на якій щодня піднімаємо і спускаємо прапор, робимо, дошку оголошень без жодного гвіздка, робимо в`їзну браму, прикрашаємо її, робимо лятрини (це наша назва туалетів), які никаємо десь в лісі, накриваємо листям. Табори є спеціалізовані (кінні, природознавчі морські, мистецькі) та загальні, тобто на всі смаки і потреби.
Наприкінці грудня ми плануємо провести акцію передачі Вифлиємського Вогню. В лютому плануємо провести інтелектуальний змаг «Плазма», який відбувається в нас вже кілька років. Плануємо ми Свято Весни, в червні до дня захисту дітей щось невеличке проведемо. Проблема в тому, що населення не знає про Пласт. Це власне плани, а там побачим. Як все буде добре – то ще щось з`явиться.

- Назви відмінності між «старим» і «новим» Пластом.

- Відмінність в часі… Пласт розрісся на 8 країн(країни емігрантів), зараз важливі рішення приймає КУПО (Конференція Українських Пластових Організацій. Люди за кордоном, щоб бути ближче до України віддають своїх дітей в Пласт, навіть люди зі східної.України (сучасні емігранти) це роблять, усвідомлюючи свою українськість. Фактично Пласт по змісту не змінився, змінилися вимоги часу. Ми вже не ходимо в довгих спідницях, не зобов`язані в церкву одягати хустку, на нас не тисне передвоєнний час. Ми вже не знаходимося в напівлегальній обстановці, ми легальна організація. Є зміни, але це тонкощі, про які не варто говорити, бо вони нікому не треба, діти завжди лишаються дітьми, граються, живуть, вирішують якісь свої проблеми. Пласт став всеукраїнською організацією, з`явився на Сході і Півдні України, раніше він був лише на Заході.

- В чому полягає ваша відмінність від інших патріотично-спортивних організацій: МНК, Національний Альянс, Тризуб ім. С. Бандери?

- По перше: ми завжди відмежовуємося від політики, ми абсолютно аполітична організація. Пластуни, як люди, можуть бути політиками та підтримувати певну політичну силу , але, як пластуни, не можуть підтримувати жодну політичну силу. Чому? Тому що діти не можуть брати участь в політиці, згідно конституції, вони не мають права голосу, діти є діти. Пласт дуже чітко відмежовується від політики, ви могли помітити, що на жодних виборах, ні на одних перевиборах Пласт не «засвітився». Пластуни, як громадяни, беруть участь в роботі ДВК, ОВК, певних політичних сил, бо ж вони є повноправними громадянами. Більшість пластунів ведуть активну громадську роботу.

По друге: ні МНК, не НА, ні жодна інша організація не займається вихованням дітей. Більшість громадських організацій є молодіжними організаціями, а для дітей є Пласт. Батьки віддаючи своїх дітей в Пласт знають, що їхня дитина не буде замішана у політиці, в мілітарних моментах, не буде ніякої дідівщини і фізичних покарань. Ми виховуємо дітей в дусі християнської моралі і на засадах патріотизму. Ну і, окрім того в нас різна пріорітети, ми займаємось виховницькою роботою, в той час як жодна з названих організацій такої праці не веде.
Отже, Наші головні відмінності: відмежування від політики і зосередження на вихованні дітей.

- Яка ваша чисельність, як в Україні так і по регіонах?

- На Волині зараз людей не багато, ми саме над цим працюємо. Головним осередком є Луцька станиця чисельністю близько 100 членів, з них 20 старшопластунів, і 80 юнацтва, новацтва. Крім того, в нас ще є осередки в Нововолинську, Володимирі. Найбільшим осередком в Україні є Львів, де біля 1000 членів, і ще 800 по окрузі. Але це ще не межа. На східній Україні робота іде повільно. Там інша ситуація ніж на заході. Нещодавно Пласт з`явивися в Сімферополі. В Центрі і Сході України кульгає українська ідеологія, і тому там важко розбудовавати осередки Пласту. Чітко сказати скільки в Україні осередків Пласту не можу, на заході їх більше, на сході менше. Пласт на сході має трохи інший наголос.

- Що ще в тебе запитати?

- Запитай про неформатність.

- Ви неформатна організація? Якщо так – то в чому полягає ваша неформатність?

- Ми неформатна організація. Бо ми купу неформатів. Ми виділяємося, виділяємося позитивно. Пластуни в тій чи інші мірі намагається вирізнитися. Був час що в Пласті було багато неформалів. Кожен намагався дотримуватися певної течії. Зараз менше неформалів, а більше неформатів, які не вписуються в рамки, бо це просто інші, часто більш успішні люди. Більшість пластунів – відмінники навчання, коло їх інтересів дуже широке, це може бути і скрипка, і бойовий гопак, ще й малювання і т.д., і т.п. Ще в нас найменший пластун(наприклад, 6 років) може сказати до старшого(років60): друже (братчику), … ти… В нас прийняте спілкування на «ти». Насправді це нормально сприймається.

- Яке ще тобі питання задати?

- Що б тобі самому цікаво було почути про пласт.

- Чи можуть до Пласту доєднатися люди, які вже не є дітьми, наприклад я?

- Можуть приєднатися без поблем. Нехай приходять на сходини, попередньо сконтактувавши із пластунами(номери телефонів можна взяти на сайті: http://lutsk.plast.org.ua). Вікового цензу в нас немає.

- Які ваши плани на найближче майбутнє?

- Про плани я вже згадувала вище. Якщо все буде Добре, то ми ще кілька міст залучимо до Пласту. Збільшимо членство в Луцьку та на Волині.

- Можеш дати нам автограф?

- Так. Ти будеш першим хто отримав мій автограф.


8 коментарів

Add Your Comment
 1. Що можу сказати, я радий що одного разу побував у цьому колективі, по сьогоднішній день приємні враження та спогади…
  Просто у мене трохи інша спеціалізація… А так з ними дуже весело та класно, ніхто нікого не ображає, це в них як правило, ніяких слів паразитів, українська мова, і ще багато чого цікавого, як казала вже Юля у їхній діяльності головне “виховання”! Я був одним із членів МНК, потім був і в НА але різниця між ними просто неймовірна! Інишими словами вони не навіть і близько не можуть бути порівняні! бо МНК та НА це суто політичні організації! А ПЛАСТ це виховання, розвиток, загартовування сили волі, духу, тай фізичної теж! і разом з тим спілкування, гарні друзі, і прекрасний відпочинок на природі!!!
  Юля ти робиш велику справу!!!

 2. Жах . . .

 3. Юлько, привіт!

  Ти памятаєш 90-і роки і табори тих часів? Як ми йшли посерд ночі від зупинки до місця таборування пд Пляшевою і заблукали?
  РАдий, що у вас справи рухаються.

  Всім привіт!

  Олег Климчук

 4. Зозулька?!?хоча хз можливо помиляюсь)))Ну молодці, що працюєте, здавалося, що весь цей рух на Волині загнувся разом з тим як пани Покаль і Климчук у 90-х забили на нього болт)

 5. Дуже цікаві цифри про чисельність Пласту! “В Луцьку нас 100.”- це прикольно навіть якщо вважати це правдою. А чисельність по Україні і у Львові це казка! Пластунів ніколи не було більше 3000. Хто не вірить хай пошукає відомості про сплату членських внесків у Пласті. Смішно, що ця жменька розкрадає більше половини коштів призначених на молодіжні організації в Україні,і зокрема в Луцьку та області.

 6. ну цікаво було б почути альтернативні дані, або щоб ви написали про те, як саме Пласт розкрадає гроші? зможете?

 7. Атті said: 2010.02.09 01:13
  Дуже цікаві цифри про чисельність Пласту! “В Луцьку нас 100.”- це прикольно навіть якщо вважати це правдою. А чисельність по Україні і у Львові це казка! Пластунів ніколи не було більше 3000. Хто не вірить хай пошукає відомості про сплату членських внесків у Пласті. Смішно, що ця жменька розкрадає більше половини коштів призначених на молодіжні організації в Україні,і зокрема в Луцьку та області.
  ——————————————————————————————————
  ПІДТРИМУЮ!!!!!!!!

 8. На рахунок коштів, явно не підтверджена інформація, а так поговирити.
  Міська рада вже давно проекти не фінансує. Наша обласна організація отримувала фінансування по 1-2 проектам на суму до 10 тис. грн. Розумію, не всі математику добре вчили, та це явно не більше половини коштів області на молодіжні організації.
  Ми ще виграємо проекти, які самі й пишемо і реалізовуємо ))) Тут теж ніякого криміналу і розкрадання.
  За кошти на рівні України не знаю. Не писатиму.

  Дивують такі необгрунтовані коментарі. Можна не погоджуватись з методикою виховання, чимось іншим але в плані розкрадання грошей, це вже за круто.

*