2008
03.11

1.jpg

№1. Вулиця Стрілецька. Виникає наприкінці ХІХ століття край військового полігону вздовж давньої дороги на північ. Сприяло цьому будівництво вокзалу у 1891 році. Перша назва – Вокзальна. На фотографії показано муровані військові казарми з військовою церквою. Всі будівлі збереглися, однак зараз вздовж вулиці дуже багато дерев, що заважають спогляданню архітектури у сукупності з вулицею. Інтенсивно забудовується у 1920-х. В той час вона входила до складу магістралі під назвою Ягеллонська, яка починалася від Братського мосту і вела до північних околиць міста. Пізніша назва – Юзефа Пілсудського, позаяк сучасні Стрілецька і Винниченка – колишня одна Пілсудського (див. частину 1). В окрему вулицю під сучасною назвою оформилася у 1991 році.

2.jpg

№2. Бригадна церква на вулиці Стрілецькій. Збудована наприкінці ХІХ століття для духовних потреб військових. Освячувалася як Покровська, однак згодом стала називатися Бригадною святого Олександра Невського. (Не плутати з Покровською церквою у Старому місті.) В радянські часи тут був військовий клуб і музей бойової слави. В 1999 році переосвячений на честь святого Великомученика Юрія Переможця. Досі діє. Має чудову архітектуру, хоча фасад дещо змінений. Знаходиться майже напроти колишнього першого вокзалу міста (див. частину 5).

3.jpg

№3. У польські часи вулиця називалася Ягеллонська. Саме в 20-ті роки замощується кам’яними шестикутникками. Як і раніше переповнена різними магазинчиками, майстернями, ательє. На фотографії зображено вул. Ягеллонська, 61-67: магазин ламп Рабіновича; майстерня жіночих капелюхів Mełamut; чайна; нотаріус Ігнатія Жажевського; магазин вин, лікерів, вудкі (горілки) Абрама Кіта, торговий дім Генріка Мулярскі.

4.jpg

№4. Майдан Ринок. На нього виходила вулиця Велика, яка починалася від Глушецьких воріт. Здавна тут був великий ринок міста, торговий центр древнього Лучеська. В його середині стояла ратуша, в якій засідав магістрат – міський уряд. На цьому місці відбувалися багатолюдні збори, оголошувалися укази королівські чи міської влади, а також проводилися суди і публічні страти. Саме на цьому майдані край ратуші у 1702 році стратили поета Данила Братковського. В середині XVIII ст. ратуша згоріла, майдан став забудовуватися і на кінець цього століття вже виглядав, як зараз. Тоді на нього з півночі виходила вулиця Базиліанська, а згодом Покровська – пізніші назви Великої, що тепер вона є частиною вулиці Данила Галицького. Щоденні торги продовжували відбуватися аж до 30-х років ХХ століття. На цій фотографії зображено торгові ряди, а також їх можна побачити і на інших знімках вулиці і майдану.

5.jpg

№5. У 50-х роках на вулиці 17 вересня почали створювати Центральний майдан міста. Спорудили будинок обкому компартії та два бічні. Перед ним – фонтан круглої форми, а в 1967 відкрили пам’ятник Ленінові. Пізніше у 80-х з нагоди 900річчя першої згадки Луцька замість квітників на алеї під Леніним збудували фонтан з дев’ятьмастами струменями води. В 1991 Леніна зняли. Згодом будівля обкому стала головним корпусом Волинського державного університету, який тепер ВНУ, а перед ним у 1995 на пожертви волинян встановили пам’ятник Кобзареві.

ДЯКУЮ ЗА УВАГУ І ДО НАСТУПНОЇ ЗУСТРІЧІ!
DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ I DO ZOBACZENIA!
DANKE FÜR EURE AUFMERKSAMKEIT UND WARTE ZU FOLGENDER BEGEGNUNG!
MERCIE DE VORTE ATTENTION ET AVANT ENTREVUE!
GREAT THANKS FOR COMING IN AND WISH TO SEE YOU NEXT TIME!

Copyright (old):
№1. Пясецький, Мандзюк. Вулиці і майдани Луцька; kotyk.
№3. Jolanta Sułkowska.
№4. art.lutsk.ua; kotyk.
№5. Пясецький, Мандзюк. Вулиці і майдани Луцька.

Copyright (modern):
1-5. kotyk.


7 коментарів

Add Your Comment
 1. Чи є часом в когось фотографії теперішнього проспекта Грушевського? Мене цікавить фото 80-х років ХХ ст.. Можна раніше, аби було показано як проспект виглядав, коли був бульваром.

 2. в мене нема. якщо сюди зайде laser, можна в нього спитати.

 3. максимум що є – кінотеатр “москва” 1980-х біля проспекту. подивись частину 5.
  А я запитаю таке: хто має оці старі фотки, які я використовую, але в паперовому вигляді? Де взяти? Скільки коштують?

 4. Фото з “Москвою” бачив раніше. Дякую за посилання.
  А laser на боард.луцк.юа буває? Я там теж прохав просто…

 5. Хе-хе, знайшов фотку проспекта Грушевського у 60-х. Давай емейл, пришлю.

 6. navser на мейл.ру
  Ух! З мене пииииво :)

 7. [...] ринок. У загальних рисах про історію майдану вже було сказано, тому зараз я б хотів звернути увагу на міжнародні [...]

*