2008
08.14

Том2

14.jpg

1.Алея_Болеслава Хороброго. Як вулиця бере свій початок існування у 1870 році на полях приміських сіл Воличка над Глушцем і Воличка Підлуцька. Сформована на місці старої поштової дороги на схід, вулиця називається Рівненсько-Дубнівська.

ДЯКУЮ, ЩО ДИВИВТЕСЬ!

Вздовж неї зводяться одно і двопеверхові будинки, цвинтарі і млини. Ціє. вулицею відбувалося розширення міста на схід. У 1910 межа Луцька поглинає Дворець (тепер тут Київський майдан, див. частину 2) і на цей час називається уже Рівненською. Коли приходять поляки у 1920-х, ця вулиця стає носити назву Болеслава Хороброго, польского короля. В радянський період це уже вулиця 17 вересня. Саме тоді вона стає головною у місті, тут збудовують будинок обкому партії, роблять центральний майдан (див. частину 6), де ставлять Леніна. Тут проводять демонстрації і різні совітські комуністичні мітинги. В наш час це вже проспект Волі, дуже гарно впорядкований, саме так, як свого часу була Шосейна, доглянута, пишна, квіткова, гарна, чиста, приваблива, струнка, колорова, продумана, рідна і просто чудова. Бо це – Луцьк!

23.jpg

2.Мова_піде_про_художній музей – одноповерховий будиночок із жовтими стінами – пам’ятку архітектрури національного значення. Усім відомо, що під в’їзною вежею, яка також тут зображена, знаходився князівський палац, де Вітовт проводив з’їзд європейських монархів у 1429 році. Через 350 років, як каже документ, цей палац перебував в аварійному станові і в 1789 році його розібрали, а на фундаменті звели одноповерховий мурований будинок канцелярії та архіву шляхетських судів. Є чутки, що два склепінчасті зали музею збереглися від княжого палацу. Але точно невідомо, чи це так. На кінець ХІХ ст. тут розміщувались міська управа, казарма для військової інвалідної команди, пізніше була школа, хімічна лабораторія, обласна архітектура. Із 70-х тут музей. Знавці заявляють, що кілька полотен луцького художнього музею належать до світових шедеврів, а саме полотно іспанського художника Хусепе де Рібери “Святий Ієронім” 1644 року, французького живописця Нікола Пуссена “Єлеазар і Ревекка”, пейзажі генуезця Маньяско. В ХVІ—ХVІІ ст. волинські магнати колекціонували полотна іспанських, італійських, французьких художників. Ці твори із зібрання приватної колекції князів Радзивіллів. Різні химерні події спіткали ц. споруду. Одного разу у 1984 самовпевнені галичани припхалися до Луцька, столиці Волині, із наказом радянського міністерства про передачу унікальних картин до львівської картинної галереї. Але працівники замкового музею, захищаючи надбання староволинських колекціонерів, не виконали наказу і тепер полотна залишилися в нас. За це їм подяка. Тепер музей собі успішно побутує на території замку, що сприяє його численним відвідуванням.

31.jpg

3.Цей_будинок знаходиться на всім відомій вулиці через її кумедну назву – вулиці На Таборищі. У ХІХ столітті в урочищі Таборова гірка розбивалися військові табори, коли на сусідньому Яровицькому полігоні проводилися навчання та маневри. Пізніше місце було розплановано для урядової колонії. У 1920-х тут утворили вулицю Мінкевича і спорудили ряд схожих будівель, які на фотографії. Ще однією вулицею, яка належить до даного ансамблю, є Літня, паралельна На Таборищі. А таку назву отримала у 1991 році зі збереженням історичного значення цього місця.
4.jpg

4.Луцьк. З’являючись на сторінках літописів десь за часів Володимира, місто протягом історії то згоряє до тла, то зазнає столичної слави Великого Князівства. Безсумнівно, найбільшого розквіту Лучеськ Великий сягає за часів Вітовта і Свидригайла. Неофіційна столиця Великого Князівства Литовського, місто проводить з’їзд монархів Європи, називається Римом Сходу через свої культові споруди, з’являється на усіх європейських картах, відіграє роль центра цілого народу, який в описах, літописах і подібних писаннях європейських писців називається волинянами. Внаслідок Люблінської унії 1569 року Волинь стає Польщею і починається активне покатоличення населення. Однак постає Луцьке братство, яке поряд з Львівським і Київським об’єднує навколо себе всіх православних і тих, хто себе чує українцем. Поволі наближається третій поділ Польщі 1795 року, після чого Волинь входить до складу Російської імперії, а Луцьк – в занепад. В історії це найгірший період життя міста, період рійнації, занепаду і деградації. Замок на той час уже давно втратив своє оборонне значення, почав поволі перетворюватися на руїну. Центр Волині переноситься в Житомир, Луцьк обходить залізнична гілка, місто потопає в болоті. Протягом 1800-х років в нашому місті відбуваються численні пожежі, замок починають розтягувати на будматеріал. За цей час згоріли усі що можна культові споруди, ліквідовано всі католицькі ордени. Все що залишилось від колишної слави – пофарбована дудка. Поряд з цими подіями місто поступово розширюється. Якщо у 1400-х роках забудова сягнула району вулиці Лесі і суміжних їй, то на початок ХІХ ст. навколишні села Красне, Вулька, потім Гнідава, Дворець були приєднані до міста. У 1869 році Луцьк отримав перший генеральний план. Видається указ про заборону розкрадання мурів замку, впорядковуються вулиці, нарешті проводять залізницю. Чисельність різноманітних вуличок і майданів стрімко зростає з прискоренням. У 1909 з’являється електричне освітлення, автомобілі, телефонний зв’язок. Згодом непевні часи УНР, Скоропадського… На неповні 20 років Луцьк знову переходить під Польщу, а вже у 1939 році внаслідок пакту Молотова-Рібентропа Волинь стає частиною СРСР. А Луцьк і далі розширюється в усі напрямки. Нарешті у 1991 році уся ця комуністична маячня закінчується. Сьогодні Луцьк змінюється швидкими темпами. Не за горами такі штуки як реконструкція ринку, театрального майдану, вокзалу, обіцяють будівництво міжнародного аеропорту на Євро-2012. Луцьк відзначається особливо своїми фестивалями, як місцевими, так всеукраїнськими, так і міжнародними. Сьогодні – це чудове місто, місто в якому ми живемо, місто західних воріт України.

Том2

ДЯКУЮ ЗА УВАГУ І ДО ПОБАЧЕННЯ!
DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ I DO ZOBACZENIA!
DANKE FÜR EURE AUFMERKSAMKEIT, TSCHUS!
MERCIE DE VORTE ATTENTION ET AVANT ENTREVUE!
GREAT THANKS FOR COMING IN. GOOD BYE!

Copyright old:
1.wolhynia.pl
2,3,4.art.lutsk.ua

Copyright new:

kotyk.


4 коментарі

Add Your Comment
  1. респект:)

  2. сенкс!.

  3. Дуже цікаво написано!
    Чекаю на продовження!

  4. продовження відраховуються вниз – 14, 13, 12, … , 1.

*