2008
08.26

Бандерштат vs UPfest

Протягом останніх 2 тижнів у Луцьку відбулося 2 великі фестивалі. Фестивалі мали багато спільного. Проходили із невеликою різницею в часі, програми були схожими, частково організатори співпадали. Проте мали і багато відмінностей. Про спільне і відмінне я спробую написати у цій статті.

Доїзд
Бандерштат проходив за містом, в лісі. Для зручного доїзду було організовано спецрейси, які їздили допізна та возили людей до самого фестивалю. Це було дуже зручно. АПфест був в центрі міста, тому діставалися хто чим може.

Програма
Програми обох фестивалів були близькими, але в той же час різними. Бандерштат робив акцент на україномовні гурти, були також літературні читання, показові виступи з паркуру, тріалу, бойового гопака, зустріч із ветеранами УПА, літературні читання, змагання із баскетболу, волейболу, велопробіг, була також ярмарка-продаж української етнічної продукції, де усі охочі мали змогу придбати різноманітні речі з національною символікою та інше. АПфест запросив менше гуртів, але різних, в тому числі і іноземних. Гурти були переважно християнські. Ще були також майстеркласи, покази фільмів, семінари, фотовиставки. Бандерштат мав більш насичену програму, там увесь день було цікаво, на відміну від АПфесту де вдень не було майже нічого цікавого. АПфест починався після обіду, ще потрібно було пошукати де що знаходиться, місця майстеркласів та фотовиставки були змінені в останній день, маючи на руках карту не міг знайти. Довелося шукати навпомацки. На Бандерштаті діяло два наметових містечка, на АПфесті для приїзджих не було організовано ж нічого.

Сухий закон
На обох фестивалях діяв “сухий закон”. Незважаючи ні на що все ж таки були люди із пивом і навіть горілкою вони шарилися і тихцем сьорбали. На фестивалях нічого такого не продавали, приносили із собою. На Бандерштаті працювала їдальня, де за помірну ціну можна було перекусити, були також лотки із морозивом, водою та іншим. На АПфесті ж не було взагалі нічого.

Організація
Організація Бандерташу була кращою ніж у АПфесту. На Бандерштаті стояли великі інформаційні стенди де була вказана уся потрібна ситуація. Було багато інформації в інеті, друкованій пресі, та зрештою у Гуглі її було достатньо, чого не можу сказати про АПфест. Де інформація про фестиваль була лише на сайті, і то недостатньо, імхо.

Контингент
Платний вхід на Апфест – це дурниця, на мою думку. Що вони прагнули цим досягти? Покрити частину витрат? Заробити грошей? Відсіяти публіку? На Бандерштаті вхід був вільним. Парийшло в кілька разів більше людей ніж на Апфест,були різні люди. Хороші і погані. Неформали і гопники. Незважаючи на платний вхід на Апфест прийшли особи яким фест був пофіг, їм аби випити і послемитися, через малу кількість учасників – витрати покривалися мінімально. Багато моїх знайомих не пішло через платний вхід і відносну малу програму фестивалю.

Ідея
Можете мене жорстко критикувати, але я назву Апфест безідейним фестом. Навіть фестом задля фесту, а не задля якоїсь ідеї, як було вказано в інформаторі. Можливо якась ідея і була, але вона успішно провалилися. Про відсутність ідеї Апфесту можна було судити по публіці та гуртам. Все було різним, іноді навіть дуже різним, тому важко виокремити якусь ідеологію фестивалю. Хоча можна вважати, що ідейним чинником Апфесту є християнство, але це не зовсім має підтвердження. Бандерштат мав чітку ідеологію, про що свідчить сама назва фесту. Він названий в честь С. Бандери. Гурти були проукраїнські, деякі співали повстанських та історичних пісень. Символіка, атрибути, публіка – усе це було бандерівським.

Враження
Другий фестиваль Апфест був гіршим, імхо, ніж перший. Хоч перший зазвичай буває гіршим, але не цьому випадку. На першому Апфесті грали більш відомі гурти, була більш цікавіша програма, було наметове містечко, та інше. А на цьому Апфесті було не так цікаво, підбір гуртів, як на мене, не дуже вдалий. Майстеркласи знову не доорганізовано, майстеркласи були в інших місцях ніж зазачено в інформаторах, перегляд фільмів був не в кінотеатрі, а в їдалці училища, скоротили покази фільмів до одного на день. Невже знову хтось завадив? Мали досвід проведення вже, але мабуть не взяли його до уваги.
Від цьогорічного Бандерштату лишилися кращі враження ніж попереднього року. Звук був набагато кращим, місце для проведення фестивалю вибрали хороше, все в одному місці. Організація значно ліпша, не було проблем із туалетами, наметовим містечком, із доїздом, розширили програму фестивалю. Фестиваль росте і має великі перспективи.


15 коментарів

Add Your Comment
 1. взагалі, апфест мав би бути дуже цікавою штукою, оригінальною. ну зрештою, так і є. але атмосфери не було відчутно. якось це не те… на артНочі, зрештою, як і на Бандерштаті, люди були одним цілим. найгірше певно те, що людей на апфесті практично не було. складалося враження, що ти просто собі прийшов до Старого міста і, сівши на брук, дивишся на вежу замку… сумно, самотньо, … . Проте, шановні громадяни, і цього не відбереш в апфеста, великим плюсом було місце проведення! ви ж подумайте, яке цікаве поєднання: єзуїтські стіни Ренесансу і дикість важкої музики, набожні монахи і анархістичні субкультури сучасності! Якби апфест проходив десь на сороковому, то то була б уже взагалі жопа.

 2. все вірно, ап фесь мав жахливу організацію і я хоч ставлюсь до нац альянцу не дуже, але тут треба визнати, що вони провела фест на досить високому рівні, лише погода трохи підвела…

 3. хоча Юрко пише про чувачків, які припхалися на апфест, аби напитися, та визнаймо, п’яних на апфесті не було. Принаймні, я не бачив. На відміну від Бандерштату, але і там їх було мізерно, якщо порівнювати із масовими святами типу Незалежності – в парку і в центрі. В цьому апфест переміг.

 4. Скінік, от чому ти брешеш?

 5. особисто я бачив на апфесті чуваків біля сцени які розпивали крадькома горілку.

 6. чуваки, які пили, були. але потім десь напевно дівалися, бо п’яних ніби не було.

 7. блін дякую! відверто посміявся від душі))))
  хвали мене моя губонько……….

 8. Я підтримую слова на всі 100%
  Чесно кажучи очікував що апфест буде кращий за бандерштат, як і в попередній раз. Але ситуація змінилась кардинально. Впевнений що наступного разу наи Бандерштат мона робити платний вхід, і народ прийде не тільки з нашої області.

  А проповіді отців були на апфесті цього року ?
  Це ж такий атрибут ! :)
  Тьху, блін !

 9. на апфесті не був ні цього ні минулого раза, проте на бандерштаті був обидва.
  як на мене змінився тільки “размах” фесту.
  стосовно сухого закону. приїхав ввечері в гараджу, постояв під сценою і щось мені закортіло пива, пішов шукати. підхожу до палатки і питаю чи є пиво (про сухий закон взнав пізніше). кажуть нема, питаю: що взагалі нічого нема?, на що була відповідь, що є, “св” на бруньках 250мл за 12 грн… але продавали тишком нишком, щоб ніхто не побачив. за такі гроші хай то інші купляють. добре що знайшов знайомих, які були в курсі і привезли з собою. то добре посидили з ними, послухали музику, попили пива.

 10. щодо платного входу, заробляня грошей…і т.д. Взагалі знаєте, як два фестивалі фінансувалися? Бандерштат – це проект громадської організації, затверджений на конкурсі проектів та профінансований міською радою. Ап-фест – власна ініціатива невеличкої купки молодих людей, які дійсно хотіли аби фестиваль відбувся. Тим більше минулого разу до ап-фесту долучилося трохи спонсорів, поляки допомогли, а цього року – нічого такого не було, тому і вхід платний! як можна зробити фестиваль якщо нема чим заплатити за сцену, звук, приїзд гуртів… По який заробіток можна говорити, якщо організатори зі своєї кишені платили і надіялися, що учасникам не буде впадло купити бейджика і вони чесно зареєструються. Якщо хочете аби фестиваль мав майбутнє – долучайтеся до його творення.

 11. вВАЖАЮ НЕХУЙ ТУТ РІВНЯТИ ХУЙ З ПАЛЬЦЕМ!
  Бандерштат – гавно, апфест – круто!
  І ви не рівняйте, хоча б того шо бандерштат підлизав всій міськ та обл раді, а апфест все сам + їм заважала та сама міськрада!

 12. в чому заважала? і чому?

 13. поза містом все таки краще проводити фести. Та не дуже далеко. гаразджа є самим оптимальним місцем. усі фестивалі по-своєму цікаві. непотрібно жорстоко критикувати. усе шо робиться робиться для нас. а у інших містах тільки чекають шоб до них приїхали якісь гурти…

 14. і хотілося шоб гопів ходило менше на такі концерти. вони там усю атмосферу псують.

 15. що до платного входу. Інколи так буває шо часу куча фестів багато а грошей тільки на проїзд у маршутці. це добре шо можна безплатно погуляти на таких святах.!!!!!!!!

*