2009
05.25

12.jpg

Що можна знайти на стінах замку? Хм… Цікаве питання. Нас у дитсадку, а потім і у школі, та й узагалі скрізь учили, що писати на партах, стінах “Вася+Коля”, або “тут був Я” негарно і невиховано. Ну і справді, не дуже приємно, як зустрічаєш подібний напис у місці, яке до того різко не призначене (на стіні будинку в центрі міста, на лавці, в новенькому тролейбусі і т.д.). Я вже не говорю про видряпані написи на пам’ятках архітектури, скажемо, на непомітному місці стіни костелу, якоїсь церкви, замку типу “Олічька і Лєночька = Цьомчікі”…

Якось досліджуючи старі написи Луцька, у мене виникла ідея заглянути на замкові стіни. А раптом там щось цікавеньке можна знайти? Тим більше, що я ще раніше знав про існування десь напису сестри Лесі Українки. Так от. Уявіть, що насправді я знайшов на стінах замку. Все правильно – написи отаких собі Олічок, Вась, але зроблені на 2-5 років тому, або вчора, а 100, 300 і навіть 500 років тому! А від того Васі перетворюються на Рудольфи і Броніслави, Олі на Пауліни, Луцьк на Луцкъ і Łuck і все тільки починається!.. Цікаво. З одного боку, люди свого часу нищили цеглу, виявляючи своє себелюбство (це збиток і відраза), а з іншого, тепер коли пройшли сотні років, чи не цікаво було б це все прочитати, а від цього отримати певну історичну цінність про те, як люди колись жили (це користь і задоволення)?.. От тепер і спробуй скажи: “псувати і писати на стінах “Петя дурак”, чи увіковічнювати своє ім’я не гарно!”

Отже піднявшись лівим краєм Воротньої вежі до стіни (там зараз знищили кущі і можна спокійно пройтись), я одразу ж зрозумів, що не обійдусь 20-хвилинною прогулянкою, не обійдусь однією-двома фотками – тут справа вимагає цілого окремого пошуку. Я виявив багатющий пласт інформації, за яким можна досліджувати історію замку і міста взагалі. Виявляється, в усі часи і народи були любителі написати “тут був Батон”, але я зрозумів, що способи і принципи напису в оці “усі часи” різні. Колись писали не так, як зараз. І на стінах замку таких написів хоч греблю гати. Що цілком зрозуміло – скільки вже років замок стоїть, а рук у нас за таке не відрубували. От вони собі мирно чекають, поки людство зверне на них увагу. Я знайшов немало старих написів писаків, яких не розберуть і собаки. Але я задався ціллю усе розібрати і закарбувати це, так би мовити, видряпати на матриці “світлографа”. Ось що з того вийшло.

Спочатку я пройшовся від В’їзної вежі до Владичої попід зовнішньою частиною стіни. Написи подаю у хронологічному порядку в глибину віків, починаючи з часів Другої Світової. (І ще одне: мій принцип вважає, що написи 50, 60, 70, … років не входять в дану тему, бо ще живі люди, які їх писали. А тому це окрема гілка дослідження)

22.jpg

mai(l) 5/IV 1940

32.jpg

1934

42.jpg

Rudolf. 1903

52.jpg

N. S. 1895

61.jpg

F.Dolvinmski 1884 – важко точно прочитати.

Старіших нарисів, наскільки я добре шукав, не було. А подібних тих років ще є багато. Тут наведені тільки приклади. Кириличних написів раніше сорокових нема.

Наступна частина включає Владичу вежу, стіну між нею та Стировою. Отже завернувши за ріг Владичої вежі, одразу кидається в очі велика розмаїтість написів, тут їх найбільше. Мабуть тому, ща ця частина завжди дививлася на поле, де було болото, і ніколи не жили люди. І ніхто не міг побачити, як хтось щось видряпує на стінах. Навіть зараз це місце проглядається найслабше, бо там – парк і густі дерева.

7-2.jpg
SKO\UPSK 1919 – важко прочитати.

81.jpg

19.VII 1908 I.C. Цікавий спосіб запису дати. Таких є багатенько.

9.jpg

А. Нђмцовъ 3/9 1896 г.

10.jpg

1891 Ольга Косач. Ось цей напис! Його зробила сестра Лесі Українки – Ольга Косач, коли їхня сім’я жила неподалік замку.

111.jpg

L. WTORZECKI 1896 d. 25 Maja w Piątek (25 травня у п’ятницю)

121.jpg

0? ІІІ 1838 Н. Радковичъ.

13.jpg

Ludwik Po?gojski 1818

14.jpg

A.N. KORZENIOWSKI R.P. 1799

15.jpg

AUGUST K?otuma??t 1733. Нижче аналогічний напис, тільки з 1763. Хтось два рази відмітився з періодом 30 років.

16.jpg

Łukowicz 1725

17.jpg

? 1673

18.jpg

? 1645

19.jpg

1616 ?7

20.jpg

W.S. 1444 !!! Стоп! Невже напис дійсно зроблений у 1444 році?! Вражає, але дивно. Жодного напису за 1500-ті роки. Хоча безумовно, я не все роздивися. Навіть якщо за 1500 роки є, то їх не так багато, як за наступні століття, або вони не збереглися. Логічно припустити, що старіших написів буде менше. Але чи може зберегтися напис такої давності? Враховуючи те, що написи початку 1600 років збережені добре (хоча їх менше, ніж 1700-х), то нема підстав сумніватися, що написи 1400-х не могли зберегтися, адже різниця між 400 (2009-1616) і 560 не така вже й велика. Глибина прорізу цілком відповідає його збережності. Цегла, на якій зроблений напис 1444, в той час уже була. Щонайпізніше вона була закладена у цю стіну в 1385 році (ще за Любарта). Остаточну крапку може поставити тільки який-небудь спектроскопічний чи хімічний аналіз, тож залишаємо цей напис на роль претендента найстарішого напису на зовнішній стіні Верхнього замку (принаймні, із тих, які я виявив). А поки сюди не добралися науковці, хай кожен сам вирішує, вірити у давність цього напису, або ні.

На цьому стіна завершується. Далі Стирова вежа. Від неї йде шматочок стіни Окольного замку, на якій старих написів не виявлено. Наступна ділянка – стіна між Стировою та В’їзною. Насправді тут написів не так і багато. По-перше, через те, що велику частину цієї стіни займає фарбована стіна Художнього музею. По-друге, ця частина замку виходить на саме місто, причому на його елітну частину – Окольний замок, де жила аристократія та різного роду знать.

21-3.jpg

1940 Ступако? (мабуть, Ступаков). Також – К 1918

221.jpg

Wieckowski 1918

23.jpg

K?a??jnowicz 1824

24.jpg

A Dni 1692 (1602) – важко прочитати

25.jpg

A.D. 1633 (може означати Anno Domini)

Ось і все. Я навів приклади написів, які можна знайти на зовнішніх стінах замку. Очевидно, немало чого залишилося поза моєю увагою. Найстарішим написом я вважаю напис “W.S. 1444″. Хоча якщо це фальсифікат (а можливо, чувак забув біля першої четвірки дописати рисочку зверху. Тоді могло би бути 1944), то найранішим можна вважати напис року 1602, 1616. Все одно це дуже давно!.. Що це за час? Це пора Сагайдачного, козацьких і татарських набігів на Луцьк, це пора, коли ще не було в місті тих величних будівель старовини, які маємо можливість спостерігати зараз; коли в місті активно починає діяти Луцьке братство, коли з’являється ціла купа католицьких орденів, а кількість різноманітних церков (вірменських, польських, українських, єврейських) налічується чи не трьома десятками. Ну і багато ще… Найбільша кількість написів знаходиться на стіні між Владичою і Стировою вежами. Там цегла просто всипана ними. Зважаючи на те, що це єдина частина, яка не те, що не виходила в місто, а навіть виглядом позбавлена його (бо дивиться на північ, де одні болота), то там було добре проводити час. Це мабуть, була свого роду точка, де будь-хто з міщан міг прийти і залишити по собі слід, або просто прогулятися. Що цікаво: кириличних написів до другої половини ХХ ст. майже нема. Зовсім кілька є з ХІХ. Все інше – польське. Як правило, люди видряпували свої ініціали і рік. Інколи точну дату. Цікаві й шрифти. Місцями трапляються дуже гарні написи. Нецензурних і зневажливих повідомлень типу “Janek – kurva” не існує. Взагалі немало цікавого ще можна там побачити.

Ось такі вони – написи… Думаю, всередині замку також можна знайти щось цікавеньке, то вже зовсім інша територія. Там можна очікувати щось нове. Але це вже окрема розмова.


10 коментарів

Add Your Comment
 1. kotyk – дуже цікаве дослідження. Із задоволенням прочитав.

 2. Братішка ,почитай про люмінесцентну дефектоскопію !!!

 3. хааааааа))) а це тут до чого? :) ))

 4. “Петя дурак”, )))) більше ніц не міг написати?

  зібрав досить таки цікавий матеріал, і гарно його виклав! молодець!

 5. :)

 6. цікаво…
  надзвичайно..
  особливо вразив напис Косач..(бо це добре нам знайомо)

 7. а “Пєтя” то влучно.. ну ше Васю можна було б***

 8. а ви пройдіться зверху по стіні, де є дерев’яні пирила, то ще й не таке прочитаєте:)) якщо збережеться, хтось колись так само буде досліджувати і чухати потилицю))

  юль, а пєтя – то не той..) а може й той = дивлячись хто писав:)

 9. нарешті прочитав: кльову ідею придумав і кльово написав…
  якби не написи на стінах, багато б історичних подій залишалися б невизначеними в часі :)
  просто зараз така кількість населення, що їхні написи можуть “перевантажити інформацією” майбутніх істориків :) так що пишіть по стінах вміру!

 10. [...] цих настінних написів можна побачити на блозі «луцьк неформатний». Серед них навіть є напис, який залишила сестра Лесі [...]

*