2009
08.10

Бандерштат 2009

Протягом 2 вихідних днів минулого тижня у с. Гаразджа, а саме у таборі «Сонячний»(це приблизно за 5км від Луцька) проходив правий фестиваль української музики та мистецтва «Бандерштат». Цьогорічний фестиваль був присвячений 100-й річниці із дня народження Степана Бандери. Учасників на фестивалі було, як мінімум, удвічі більше, ніж минулого року. А це приблизно 6тис. осіб.

Дістатися на фестиваль було не складно. курсували протягом усього часу проведення фестивалю спецрейси маршрутівок, які їздили із Київського майдану до самого фестивалю. Що було дуже зручно як для учасників фестивалю, так і для мешканців с.Гаразджа.

Учасниками фестивалю були переважно молоді люди, але були люди і старшого та молодшого віку. Навіть було помічено кілька осіб поважного та дошкільного віку, а деякі молоді мами прийшли на фестиваль із дітьми в колясках, щоб змалку привчати їх до якісної музики та прищепити їм патріотизм якого іноді бракує певній категорії молоді.

Загальна інформація

Сашко Положинський. Фото Володимира Домбровського

За вхід на фестиваль грошей не брали, усе було безкоштовним, безкоштовним було і харчування з польової кухні, кожен охочий міг підійти і взяти порцію смачної гречки, приготованої у справжніх польових умовах. Єдиною платою можна вважати реєстрацію в головному наметовому містечку, яке було забезпечене охороною, водою та дровами. Я помітив 3 наметових містечка, можна припустити одне із них було «самоселом», тобто без охорони, води та інших благ цивілізації. Містечка були біля головної сцени, біля літературної сцени, майже у лісі та на іншому боці озера, там було найменше наметів, але там найкраще місце, як на мене. Добратися із протилежного боку озера можна було за 5хв.

Паралельно із польовою кухнею діяла і стаціонарна їдальня, де за помірну плату можна було смачно поїсти. Також були місця де можна було придбати їжу.

Програма

Слухачі літчитань. Фото Володимира Домбровського

Програма фестивалю була традиційною, як і минулорічна: концерти на великій сцені, літературні читання на малій сцені(читали патріотичну поезію луцьке літоб’єднанння «Лесин Кадуб» та гутірка українських поетів «Севама» з Києва, а також поети-«самітники»), патріотичний бодіарт, татуювання, ярмарок українських сувенірів, одягу, прикрас, виставка УПА, спілкування із ветеранами УПА, стрільба із пневматичної зброї, страйкбол, фрізбі, тріал(першого дня свою майстерність показували рівненські тріалісти, а наступного гості із м.Ківерці), польоти на параплані, нічна ватра па піснеспіви.

Окрім вищенаведеного були проведені змаганні із баскетболу, футболу, та стрільби. Вночі під відкритим небом діяв імпровізований кінотеатр, в кому можна було переглянути патріотичні кінострічки.

Ідея фестивалю

Фестиваль «Бандерштат» ймовірно єдиний в Україні фестиваль такого спрямування, він ставить на меті поширення української національної ідеї, виховання молоді у дусі патріотизму, розвиток та популяризаціяю української музики та інформування народонаселення про діяльність наших славних героїв ОУН-УПА, які героїчно боролися за незалежність нашої держави у 20ст.

День перший

Ветерани УПА. Фото Володимира Домбровського

Цьогорічна погода на фестивалі сприяла вдалому проведення фестивалю. Було сухо та сонячно(нагадаю, що минулого року йшов дощ). Першого дня зранку(саме тоді я і приїхав на фестиваль) було не надто багато людей. але поступово вони приїжджали і приїжджали, дехто тут вже був із ночі(наприклад, львів’яни). До вечора значно побільшало людей. футбольне поле, на якому стояла велика сцена, було майже заповнене. Першого дня проводився безкоштовний патріотичний бодіарт, та патріотичне татуювання. Більшість учасників фестивалю були розмальовані червоно-чорними та блакитно-жовтими фарбами. Біля сцени, перед коли проводилися сацндчеки гуртів, було проведено показовий виступ бойового гопака. а також стріляли з козацької гармати. Удень проводилися виставки, читання поезії на малій сцені, змагання та інше. Ближче до вечора, коли мав розпочатися музичний концерт, люди почали підтягуватися до сцени. Хедлайнерами першого дня стали білоруський гурт «Маузер» та херсонсьий гурт «Роллікс». Першого дня зустрівся із Володимиром Домбровським, який проводив фотозйомку подій фестивалю. На фестивалі вільно ходив Сашко Положинський, з яким дівчата та хлопці фотографувалися.

День другий

Козацька гармата. Фото Володимира Домбровського

Другий день був цікавішим, ніж перший, було більше цікавого, було також і більше людей, зустрів багато знайомих. Усі чекали другого дня фестивалю, адже саме тоді мала виступати екс-луцька група «Тартак», у якої є багато патріотичних пісень, другого дня фестивалю було проведено реконструкцію бою УПА із військами НКВС. Це було круто! Відбулися змагання зі страйкболу, за певну суму грошей(якщо не помиляюся це 150грн) можна було політати на параплані над фестивалем та помахати рукою із неба учасникам «Бандерштату». Другого дня фестивалю не обійшлося без неприємних інцидентів, а саме кількох бійок п’яних бидлоабриганів, як назвав їх ведучий. Бійки швидко усувалися охороною і можна було продовжувати концерт. Приблизно із 19до 20год був показовий виступ ківерцівських тріалістів, які стрибали на піддонах та намагалися не наїхати на людей, які чомусь так і лізли під колеса. Ймовірно вони не знали того, що тріалісти це небезпечні люди ;) . Як на мене, то недільні гурти були цікавішими. Останні­м гуртом виступав «Тартак», який презентував новий, ще не виданий альбом «Опір матеріалів». Під час виступу цього гурту на майданчику перед сценою не було і москалеві де впасти, це можна пояснити тим, що «Тартак» на Волині дуже люблять і тим, що закінчилися змагання, літчитання і виставки і всі прийшли до сцени слухати виступ «Тартака».

Післямова

Фестиваль вдався, і щоб там не говорили противники фестивалю. фестиваль із кожним роком набирає обертів і стає потужнішим. Фестиваль об’єднав навколо себе патріотично налаштовану молодь України, та показав, що націонал-патріотизм є потужною та дієвою силою в Україні. Окрім приємних моментів були і неприємні, а саме: розпивання пива деякими особами(бидлоабриганами © ведучий), дівчата у міні-спідниця, дівчата які курили. Через тиждень на тому ж місці відбудеться фестиваль «Upfest», але вхід на нього буде платним. 100грн з три дні, або ж 35 за 1 день.

З нетерпінням чекаю наступного фестивалю «Бандерштат»!


34 коментарі

Add Your Comment
 1. супер! я був тільки на другому дні, і то після гобіду, але все одно відчув ту атмосферу, яка там витала. Для себе знайшов класне заняття – фрізбі. Я його так накидався, що тепер все тіло болить, а особливо рука. Реконструкція бою була трохи млява. Якби активніше рух відбувався, то було б цікавіше. Порадував Тартак зі старими і новими піснями. Загалом, просто чудовий фест!

 2. а де фото з бою УПА та НКВС ?

 3. А що міні-спідниці то вже гріх?
  Маячня.

 4. Таки гарно було. Дуже багато людей було на літ. читаннях.

 5. Це фото лише із першого дня. Із другого ще не знайшов. Скоро будуть і решта фоток.

 6. Действительно фестиваль был организован не плохо,можна даже сказать хорошо)))Думаю фэст потихонечку выживет Тараса Бульбу)))

 7. хм, виходячи з власного фестивального досвіду (чималого), можу сказати що фест гавняний. програма цього року слабенька, минулі була краща.
  Національний альянс, ви мені вибачте, але чим далі тим більше схожі на фашистів, таких тупеньких і обмежених власною ідеєю.
  До автора: шось я дуже сумніваюся що там було 6 тис, це однозначно велика брехня, хіба що ще рахувати мешканців Газазджі :) ))))) і Тартак в неділю був не останнім гуртом., ще були мій батько п”є і ще щось “дуже патріодичне” з пісьнями типу “чебурашки ніньзі”. І власне якщо ви коли напиваєтеся робитися бидлом то, вибачте, але не всі так, я наприклад добрішаю)))

 8. Молодці організатори, не підвели! Це вам не Свірж…
  Юрко, молодець що не полінувався написати репортаж!
  а дівчата в міні-спідницях просто відповолікали увагу кореспондента і заважали зосередитися для написання матеріалу :)

 9. 2romuald: один день Свіржа кращий від усіх Бандерштатів разів навіть не в 10.
  і про фест і “вдався”.
  програма-ніяка.повертаючись до Свіржа, коли розриваєшся між двома сценами і не знаєш куди бігти і що слухати, то немає ніякого бажання, а навіть елементарно і часу, щоб бухати. то до основної проблеми, яка так всіх хвилює. таке враження, що фест був тільки для того й зроблений, щоб потім сказати:бидло-бидлом, що з вас візьмеш. ми такі кльові зробили такий крутий фест, а ви всі понапивалися і нічого не бачили. а проблема в тому, що дивитися, то не було на що.
  дати доступ до іржавої застояної води, це не називається забезпечити питною водою. з таким успіхом можна було просто брати воду з озера.
  забезпечити табір здоровими стовбурами, які хоч зубами гризи, це не називається забезпечити дровами. на Унежі, до прикладу, теж були складені поліна, але там стояла й сокира, якою ці поліна можна було довести до вигляду “дрова”. на Свіржі взагалі давали зв’язки дров.
  перед входом у стаціонарні туалети треба було зробити пункт видачі протигазів, бо без них цей процес був аж надто болісним. і через це багато хто змушений був робитися “бидлом” (чи бидло для вас тільки ті, хто пиво п’ють)і ходити під різноманітні кущики- дерева.
  охорона приходила 4 рази, щоб перевірити, чи ми випадково не вживаємо алкоголю, але жодного разу не підняла голову і не сказала:обережно під деревами. подивіться, щоб не було сухого гілляччя, яке може впасти на намет. (практика Підкаменю)
  хліб. 30 коп. шматочок. буханка- 8 грн.
  мартшрутки. Бандерштат-40 кв-3 грн.
  які питання? яка організація? може, організаторам варто виїхати кудись далі, ніж на Бульбу? може, варто поїхати подивитися на нормальні фестивалі і взяти з цього щось для себе на озброєння? мені особисто було соромно перед людьми, які приїхали до нас…

 10. один день Свіржа кращий від усіх Бандерштатів разів навіть не в 10.
  цілком згідний, дуже гарно підмітила.

 11. “Vova – І власне якщо ви коли напиваєтеся робитися бидлом то, вибачте, але не всі так, я наприклад добрішаю)))”
  Видно один з тих хто в дюндель получив, і всі кричали бидло, бидло. Образився)))

 12. )))))))))))Бандерштат следует рассматривать исключительно относительно предидущих его версий. Если нет, то давайте сравним Свырж с Вудстоком…
  ФУУУУУУУУУ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!КАКОЙ СВИРЖ ОТСТОЙ!!!!!!!!!!!!!!

 13. Ziegfried +5)))

 14. Оля, а ти щось у своєму житті окрім поїздок на фестивалі організувала? Напряглась? Чи ти тільки розписувати деякі негативи здатна?

 15. «Свірж™» навіть не довели до кінця. Організатори сховали голову в пісок і зникли, а артисти і орендатори обладання лишилися без грошей. Фактично «Свірж™» можна вважати таким. що не відбувся.

  Сюди можна писати своє фе про фест. Непотрібно тут псувати настрій іншим.
  Оля сподіваюся, що ти допоможеш в організації наступних фестивалів. Ти так гарно критикуєш.

 16. Ей, чого ви? Оля має право на власну думку. Без критики Ви ніколи не виростете!
  Мені, наприклад не сподобалося те, що літ. читання довелося чекати три години… Приїхали люди з Києва, а їм же і й назад тра було якось повертатися. Ну але то таке. Було гарно і приємно. От лише не слід називати бидлом все підряд, особисто мені (хоча я пила сік і тому не приймала то на свою адресу) було неприємно слухати ті убогі викрики зі сцени про бидло і т.д. Хіба дівча у куцій спідниці може бути бидлом? Невже це взагалі привід? Смішно.
  Всього має бути в міру.
  На рахунок туалетів я теж погоджуся.
  Я сподіваюся, що Бандерштат зростатиме і надалі))
  Щасти!
  П.С, дууужре порадувала кількість людей на літ. читаннях.

 17. Ну з приводу туалетів, це там постійно не думаю що там можна щось зробити це і на адреналін так само і на інші фести

 18. Черезова Варвара, хто проти критики? Критика має бути почутою, а не лишитися осторонь.
  У коротких спідницях потрібно красуватися в інших місцях. Це моя приватна думка.

 19. Юрко, а чому? Чим фест не місце для коротких спідниць? Поясни.
  Корпспейнт, тату – були, все для пірсингу продавалося, то чим гірші спіднички?)))
  П.С. сама була в довгій, але за дівчат прикро.

 20. Черезова Варвара, на «Бандерштаті» короткі спідниці не були доречними. Це щось подібне як прийти у вбранні монашки на дискотеку. як мінімум, це відволікало від того, за чим люди прийшли на фест.

 21. Сорі, я думала, що цей фест для молоді, а не для людей похилого віку. І ще одне. Якщо вже такий правильний, то мо тра було обмежитися патріотичними віршами, хором ветеранів та воєнним оркестром?
  Бо ж така музика теж аж ніяк не асоціюється з УПА ;)

 22. Дискусія – це харашо :) Головне не переходьте на особистості.
  Факт того, що рівень Бандерштату судячи з відгуків рік від року все ж зростає. А в Свіржі організатори поставили зависоку планку і не витягнули її. Не можете забезпечити такий рівень фестивалю – працюйте на тому рівні, який зможете, але зробіть це відповідально, щоб потім не гуділо по інтернету і всіх телеканалах як людей “кинули”

 23. Vova, +1

 24. ну на рахунок феста нічого не скажу, звичайно Колос молодець що організував фест в Луцьку…
  але весь час мого перебування на території фесту відчувалась якась напружена атмосфера чи то ненависті… чи то агресії…
  * перше шо дуже зацікавило – група молодиків з бейджиками фесту (чи то волонтери чи що..я не розгледів) які причепились до мого знайомого і погрожували через те, що в нього зачіска “неправильна” (ірокез)… після невеликої розмови, при якій вони намагались довідатись мої погляди на “фашизм”, вияснилось, що вони себе самоідентифікують як “неофашисти” і їм не подобаються “пяні обригани”(хоча мій знайомий був абсолютно тверезий)…на щастя поговорили і по-мирному розійшлись
  * друге напрягало часті вигуки зі сцени про “москалів” та інших
  * якась агресивність музикантів по відношенню до деяких слухачів наприклад гурт мій батько пє щось задвигали про “…п’яну суку” чи то перепалка положинського з кимось прямо зі сцени
  * ще з мінусів ну просто супер надмірна політизація фесту

  і ще багато дрібниць і не зовсім дрібниць, які склали мозаїку враження про фест

 25. Якщо тебе Трабахо націоналізм на фестивалі то чого ти туди ходиш? Він має чітку направленість і чіткі ідейні орієнтири. Наступного року думаю на фестиваль краще тобі не ходити, менше напрягатись будеш. Бережи нерви!

 26. to Юрко Червоний, Нацмен:
  сприймайте критику простіше, інакше складається враження, що ще мить і ви кинетеся з вилами на ближнього свого ))))) Стосовно ворожості – повністю погоджуюся! На ап-фесті була в тисячі разів краща і ДРУЖЕЛЮБНІША атмосфера…

  В Америці широко відома мережа супермаркетів Уолл-Март, власником якого є міліардер Сэм Уолтон. Цікава книжечка… Там він описує як досягнув такого рівня, так от, щоб не флудити далі – там ціква ідея є… Основою його бізнесу було те, що він переймав у своїх вже більш розкручених сусідів переваги продажів, уникаючи їх помилок.
  Робіть висновки, переймайте у колег-фестивальців краще, а не захлинайтеся слиною на справедливу критику.

 27. laKOSSta, одна річ критика, а інше скиглення і порівняння із іншими фестивалями. Критика повинна бути конструктивною, тоді вона бути сприйнята як належне.

  Пишіть ще. Вас цікаво читати. ;)

 28. П.С. Адміни, вже можна прибрати банер «Бандерштату», фест минув тиждень тому.

 29. Черезова Варвара, будь ласка не переходь на особистості.

 30. Юрко, милий, які особистості?)))
  Просто я відстоюю свою власне ІМХО.

 31. Варвара, припини! Вістоюй своє ІМХО™. але без переходу на особистості.

  Цитата із твого коментаря:

  «Якщо вже такий правильний, то мо тра було обмежитися патріотичними віршами, хором ветеранів та воєнним оркестром?»

 32. Правильний тобто фестиваль а не ти.

 33. файно було

 34. І цього року ми залишили про себе згадку
  яку запамятають можливо до наступного фесту
  проте 2008 рік був більш згадковіший нас там усі хто був згадали про нашу палатку будуть ще довго памятати

*