2012
03.12

 

 

Медіаіндустрія невпинно розвивається, і слухачі радіо можуть почути безліч гарних передач на всі смаки. Відкриваються навіть тематичні радіостанції, де ефір заповнений окремим музичним жанром чи передачею про нього. Але, на жаль, через технічні причини не по всій території України є можливість слухати ті чи інші радіостанції. От, наприклад, прихильникам рок – музики в Луцьку є недоступною така радіостанція як «Радіо Рокс», і тому доводиться шукати альтернативу. І вона є. «Залізний Марш» – на хвилях радіостанції «Луцьк» з початку 2012 року. Це передача про важку музику, в якій лунають композиції, цікаві факти і новини рок – індустрії. Загалом, для всіх прихильників жанру, і, що б не говорили про можливості пошуку в інтернеті, думаю: класичне радіо в автомобілі чи на роботі не втратило свого значення.

Дізнавшись про передачу, я вирішив поспілкуватися з людьми, які її готують, – це Іванна Мартинів та Володимир Роса, або ж «Боб». В основному мене цікавила організація ефіру та створення власне самої передачі. Отож, пропоную невеличке інтерв’ю.

 Питання до Іванни: як давно прийшла ідея створити таку рубрику на радіо?

Іванна: Тема з радейком в голові давно бродила, а от реалізацію знайшла перед новим роком у 2011. Часто бувала на ефірах в якості гостя чи з музикантами, котрі у нас виступають, та от і стало цікаво, що ж це таке і як це ж так. Плюс мені здавалось, що на рідному радіо «Луцьк» не вистачає нормального важкенького такого. Пам’ятається, дуже розчарувалась, коли в музичній базі не виявилось навіть легкого класичного DIO… Мені порадили написати проект передачі, що я й зробила. А потім Яна Рамська, пробігши очима по тексту, сказала: «О! Так це ж омріяна рубрика Боба вже протягом багатьох років!». Заочно з Бобом ми були знайомі – не пам’ятаю, яким макаром, але були (ну, це ж Луцьк!). От ми й візуалізувались та разом прийшли до дирекції радіостанції з написаним проектом. Передачу тоді ми подавали з іншою назвою – «Коктейль Молотова», але назву потрібно було змінити на менш агресивну, ось тут і сталась у нагоді назва Боба «Залізний Марш». Супер!

Питання до Боба: крім “Залізного маршу” які ще ефіри ведеш на радіо? Можливо серед них є та яку найбільше подобається вести?

Боб: Загалом мої відрізки в ефірі Волинського радіо і радіостанції “Луцьк” – новини. Заряджаємо о 7:15 ранку і до 20-ої. Але це не означає, що я дванадцять годин просиджую за мікрофоном, зміни ділю із колегою Андрієм Роїком. Маю ще кілька тематичних передач – “Особливий погляд” соціально – політична тематика, інколи пишу в передачу “На варті”. Курую молодіжне радіо “Ровесники”. Виділити якись цикл не можу, адже це без перебільшення улюблена справа, тому задоволення отримую і від написання матеріалу, і від його озвучення. Все ж реальний кайф – прямий ефір. Відверто кажучи, не люблю працювати в запису. В ефірі якось акомулюються всі відчуття і сили, наприклад, хто вчився в університеті пам’ятає, що таке переживання перед екзаменом, під час здачі іспиту і після всіх цих екзекуцій, коли почуваєшся справжнім королем світу, у випадку, якщо здаси, звісно. Теж саме після ефіру. Я провів вже кілька тисяч “прямих” і, здавалося б, що перживати нічого, але все ж таки певна нервозність є, хоча її і не відчуваєш, це приходить вже після того, як вимикається червона ефірна лампа.

           За яким принципом підбираєте гурт для насупного ефіру?

Іванна Мартинів: Спочатку методом наукового тику – чесно. А згодом з’явились певні тенденції.

 БОБ: Ми вирішили, що кожен тиждень розбиваємо, умовно, на стилі: хеві, треш, дез метал. А вибір колективу, який стає героєм передачі відбувається, я б сказав спонтанно. Наприклад, я можу прослуховуючи трек-лист того, що маю в себе на комп’ютері, залипнути на якомусь колективі і так під настрій обираю хедлайнера “Залізного маршу”. Хоча в перших передачах ставку робили на класику того чи іншого стилю. А так в принципі все залежить від настрою і вподобання. В ідеалі ми б хотіли щоб слухачі самі обирали героїв передачі, але публіка трохи не розкачана, чи що. Але й передача ще молода, хоча вже є кілька постійних слухачів, які активно долучаються до формування нових ефірів.

Взагалі, чи важко організовувати якісний ефір?

Іванна Мартинів: Для мене особисто, як для ламера у цій справі, складно. Я ще вчусь, вчусь і вчусь, благо є у кого – у Боба.

БОБ: Складно в будь-якому випадку. Ні, не так. Нелегко. Якщо це стосується оформлення предачі, то потрібно посидіти, помислити найперше над її подачею ведучими. Передача, скажімо так, неформатна, тому і вести її треба у відповідному стилі. Не буду ж я оповідати про новий альбом Cannibal Corpse чи ще якоїсь металбанди в стилі новин “Волинського радіо”, скажу чесно інколи переналаштуватися на такий лад буває складнувато. Необхідно підібрати ті новини, які би були цікавими для слухача, а не перше ліпше, на що натрапив у всесвітній мережі. І головне, коли ми розповідаємо про якийсь конкретний колектив, намагаємося надати максимум цікавої інформації, але не перетворювати розважальну передачу на таку собі занудну енциклопедію. Максимум інформації і мінімум тексту, решта – музика. І, звичайно, підібрати хороші треки, які б розбавили ефір.

Чи існують якісь конретні обмеження щодо  ведення ефіру “Залізного Маршу”?

Боб: Цензура. Як я вже згадував “Залізяка” передача неформатна, а радіо, на хвилях якого вона транслюється всеж таки державне тому і доводиться втискуватися в певні рамки. Якість музики також повинна бути на рівні. Меломани цінують не лише студійниі записи, але й ливні – живі виступи, ось тут і бувають проблеми, а так – ніяких обмежень.

    Іванно, ти, як громадський діяч, певно, знаєш багатьох людей, які відгуки ти отримуєш на свою адресу за роботу над цим проектом?

 Іванна Мартинів: Та отримую, чого ж ні. Зазвичай, це: «Круто! Ну на кінець-то! Як давно не вистачало такого!» Та й друзяки Боба, музиканти, теж ріспектують його за цю нашу штуку.

Якщо у слухачів виникають питання щодо передачі, то можна відвідати персональну сторінку: http://vk.com/metalmarsh

або сайт : http://www.zalizko.com/

 

Дмитро Віжанський

 

   2 коментарі

Add Your Comment
  1. ЕЙ, Мормончики (Івашка та Боб)=)) Дякую вам за прикольну шняжку, чуєте=) Намагаюсь не пропускати жодного випуску

  2. Ех, “коктейль Молотова”, мала бути така передачка на “Радіо Мій Неформат”….

*