2013
04.15

cb-DSC_0425Прохолодного понеділка 15 квітня в Луцьку сталася ще одна цікава подія. Місто відвідав американський автор русинського походження Павло-Роберт Маґочій. Згідний, прізвище цікавеньке. Але з тамагочами він не має нічого спільного :) .

Звичайно історик – це не настільки цікаво для широких мас, як психіатр-отсидент, але менше з тим, постать непересічна – доктор філософії Прінстонського універу, член академії наук Королівського товариства Канади, автор понад 600 публікацій з історії, політології, бібліографії, соціолінгвістики й картографії, що вийшли англійською, німецькою, французькою, китайською, українською та іншими слов’янськими мовами.

У Луцьку він презентував свою нову книгу з історії України. Згідний, що для більшості сучасників слово “історія” звучить непереконливо, це шкільний спадок нудоти, а зважаючи на ставлення багатьох мешканців до України як до Гондурасу, “історія України” аж ніяк не додає нічого цікавого. Але це всього-на-всього хиби нашого часу, бо той, кому вдається скинути з себе шкарлупу стереотипів, віднаходить справжні діаманти. І йдеться далеко не лиш про історію. Будемо сподіватися, що читачі ЛН – такі :) .

Книга називається “Україна. Історія її земель та народів”. Автор одразу випередив усі здогади і пояснив: книга написана з точки зору різних історичних регіонів, яка тепер входять до складу України, тут також згадано представників багатьох національностей, які пліч-о-пліч споконвіку жили з українцями на цих землях. Ідеться про рівноправність національностей, книга не є панукраїнська. Ось саме цим вона мене і зацікавила!

IMG_4567

Адже цим вона в корені відрізняється від більшості наших постсовкових підходів до питань міжнаціональних відносин, тлумачення певних подій в історії тощо. Ці штампи є дуже активні в сучасників і юзаються ними не тільки як історична совкова традиція, а й часто виконують чисто психологічні функції, наприклад, виплескування прихованої ненависті, чи компенсація меншовартості. Книга написана канадцем для канадців. Совковості і пліснявілості – нуль.

Тут ви не знайдете ксьондзів, які покатоличили бідне православне населення, тут немає визвольної боротьби козаків-українців проти польського поневолення, тут немає литовців-окупантів, не знайдете і жидівської змови проти українців, немає ідеологізації Бандери. В цій книжці немає і іншої відвертої брєдятіни, яка на жаль, ще так міцно сидить в умах багатьох людей.

Так, для канадців це звичайна тема. Мало хто б писав свої ось такі враження від книги чи від спілкування з автором. Що тут дивного? Так має бути. Але на жаль, в Україні після комуністичної прийшла пострадянська проукраїнська ідеологія, яка сутнісно нічого не змінила, окрім кольору прапора.

original-DSC_0419

Багато авторів ще досі плекають звичні історичні штампи. Їх треба банити. Але є і певна кількість авторів, які вражають своїми незаангажованими підходами. Маґочій вважає, що історик взагалі не повинен давати оцінок подіям, а лише факти. А далі справа за народом і його духовним рівнем. Цікаво він відгукується і про Голодомор. Він не називає це геноцидом, але вважає, що коли народ визначить цю подію як таку, що має велику історичну вагу й назве її геноцидом, то це право народу і нічого з цим не можна вдіяти. Право вибору треба залишити за народом.

Вдалося особисто поспілкуватися і з видавцем Валерієм Падяком з Ужгорода, також русин. Він тепло відгукнувся про Маґочія, віддавши йому шану у написанні неідеологізованої історії на ґрунті рівноправності представників різних національних груп. Власне, не історії України, а історії історичних земель, що тепер становлять Україну. Такий підхід мені дуже імпонує.

І наостанок про ціну. В Канаді є меценати, які підтримали автора, щоб він лиш їздив по Україні і презентував книгу. Це вже третє видання, україномовне. Перші два, англомовні, пройшли апробацію в західному світі. Я купив якісну товсту книгу з друком на біленьких 800 сторінках всього за 50 гривень! Це дійсно дуже низька вартість як для такого видання і автора, якому ще треба гонорари мати. Все завдяки меценатам. Скажу тільки, що подібне видання приблизно такого розміру і ґатунку колеги цього автора Нормана Девіса в магазині коштує 250 гривень. Бо Девіса ніхто не спонсорував робити тури :) .

Книга в Луцьку розійшлася кількістю півтори сотні. Далі автор з видавцем поїхали на Остріг в академію.

IMG_4568 IMG_4566


3 коментарі

Add Your Comment
 1. Від усіх мешканців ЛН дякую за цікаву інформацію!
  Цікаво було б дізнатися, а як саме написано про козаків, якщо без боротьби з поляками-поневолювачами?
  kotyk, дасиш читнути при нагоді? ;)

  П.С. А ви помітили, як автор майстерно замаскував приховану рекламу сірників певної фабрики під прикриттям інтелектувального матеріалу? ;)

 2. дам, але ти вже другий на черзі, кому даю читати)) зацікавлює книжка.

  за сірники мені заплатили, щоб я сфоткав))

 3. дякую, я не спішу, можу і почекати :)

  наступний раз закладай ще %% мені, я буду в соцмережах піарити приховану рекламу :) ))

*